9 Temmuz 2020 Perşembe

Two Trees Bluer 3D Printer Assembly

Merhaba Arkadaşlar,

Sıralama biraz ters oldu fakat bu konu için de montaj esnasında fotoğrafları hazır etmiştim. Blog'ta yazarım diye. Bazı arkadaşlar montaj esnasında zorlanıyorlar. Bana gelen bir kaç yardım talebi sonrasında bu yazıyı hazırlamaya geç te olsa karar verdim.

Resimleri atarken ufak tefek sıra karışıklıkları olmuş. Ama altlarına açıklama olarak yazdım. :)
300 civarında resim var. Hepsini resize edip 000 dan 300 e doğru tek tek isimlendirdim. Sıraya soktum. Fakat buraya atarken toplu olarak attım. Ondan dolayı sebebini alamadığım şekilde bazı resimlerde sıra değişimi olmuş. Bundan dolayi önce baştan aşağı inceleyip sonra en baştan baka baka montaja geçmenizi tavsiye ederim. O kadar kusur kadı kızında da olur deyip af dileyelim. :)


Shenzhen TwoTrees Technology Co.Ltd. firmasının deposunda, sevke hazır, palet üstünde orjinal kutular.

O kutulardan biri artık bizim. :)

Üst tarafta klavuz, aksesuarlar, vidalar çeşitli montaj araçları, kablo, numune filament vs.

Alttaki büyük alanda kasa montajlı olarak geliyor. Yanında 20x20 ve 20x40 sigma profiller, T8, hotend ve extruder mevcut.

Hepsini dışarı aldık. Artık kutuda bir şey kalmadı. :)

Gelen tüm malzemeler bunlar.

Klavuza göz atmayı ihmal etmeyin. Buraya bakıyorsanız pek gerek yok gerçi. ;)

USB veri aktarım kablosu. Bunu neredeyse hiç kullanmayacağız.

Numune PLA filament. Bu numuneler daima en kalitesiz ve bayat filamentler oluyor. O yüzden görür görmez çöpe atmakta fayda var. (desem de eski yazıcıyı filamentlerle beraber verdiğim için elde test edecek filament yok diye takmak gibi bir hata ettim. Ben ettim, siz etmeyin. :D nozzle tıkandı vs. bir sürü gereksiz iş çıktı. Filamenti elinizle ucundan ikiye bir katlayın çıt diye kırılıyorsa direkt çöpe. En azından bunu yapın. Ben bile bile lades dedim, sonrasında uğraştım)

220v AC güç kablosu.

Montajlı kasa. (eski sürümlerde bunu da biz monte ediyorduk. Artık kasa içi montajlı geliyor. Şanslıyız. :)

Soldan sağa doğru: T8 Trapez Mil, 20x20 tavan sigma profili, 20x20 X ekseni sigma profili, 20x40 sol sütun sigma profili, 20x40 sağ sütun sigma profili.

Önde hotend, arkada fabrikada toplanmış kasa. İçinde MKS Robin Nano v1.2 anakart, 2xA4988 ve 2xTMC2208 motor sürücüler, 360watt 24v DC güç kaynağı, MKS TFT ekran vs. mevcut. hepsi montajlı vaziyette.

Kasa. 20x40 sigma profilleri sağ ve sol tarafına mavi metal kasalarıyla birlikte monte edeceğiz.

Y eksenine ait Nema17 step motor miline bağlanmış GT2 kasnak, GT2 kayış ve Y ekseni EndStop switchi.

Y ekseni GT2 kayış ve GT2 kasnağı.

Alttan Hotend bloğu: Sarı pirinç 0.4mm MK8 nozzle, 100k NTC termistör, 24v rezistans fişek, alüminyum blok, Hava soğutmalı hotend radyatörü, Sağda ve solda 24v soğutma fanları (bunlar biraz yetersiz kalıyor)

Sağdan Hotend bloğu.

Soldan Hotend bloğu.

X eksenine ait GT2 dişsiz kasnak ve manuel GT2 kayış gergisine ait paket.

X eksenine ait GT2 dişsiz kasnak ve manuel GT2 kayış gergisine ait paket.

X eksenine ait GT2 dişsiz kasnak ve manuel GT2 kayış gergisine ait paket.

Tabla kalibrasyon yayları ve Plastik disk vidaları.

Montajda kullanacağımız değişik ebatlarda vidalar.

X ekseni için GT2 kayış.

X eksenini için sağ sigma profilde yürüyecek olan araba.

Alttan Z eksenine ait step motor.

Perspektiften Z eksenine ait step motor ve motor miline montajlı esnek kaplin. (esnek kaplini sabit 5-8 kaplin ile değiştirmenizi öneririm)

Filament tutucu. (bunu ben ilk montajda tavan sigma profilin sağına taktım fakat sonra sola geçirdim. Orası daha mantıklı. Siz ilk montajda benim gösterdiğim şekilde ama yön olarak sağa değil sol uca monte edin. :)  )

Z ekseni EndStop switch'inin basacağı sigma profil içine sabitlenen stopper.

Sağ tarafa monte edilecek olan 20x40 sigma profilin montaj kasası.

Montajda kullanılacak alet edevat, anahtar, alyan, teflon boru, cırt kelepçe vs. vs.

Solda X eksenine ait Nema17 step motoru, onun hemen üstünde Z ve X eksenlerinin EndStop switchleri, sağ altta MK8 Extruder'ın Nema17 step motoru (sizdeki versiyon BMG'li de olabilir. Motor ve sensör aksamı aynı), onun solunda filament sensörü ve onun üzerindeki delik te Z ekseninin T8 Trapez miline ait somun. (bu somunu da yaylı T8 Trapez somunu ile değiştirmenizi öneririm)

Üstte X eksenine ait Nema17 step motor, sol altta MK8 extruder, onun altında Extruder'ın Nema17 step motoru, MK8'in sağında filament sensörü, onun üstünde T8 Trapez mil somunu.

DC 24v alüminyum Heatbed. Rezistanslı/Isıtıcılı Tabla. 235x235mm (bu arada Z ekseni de 280mm)

Buildtak. Bu çok faydalı bir icat. Baskının tablaya rahat bir şekilde yapışmasını sağlar. Bu olmadan baskıyı tablaya yapıştırmak için baya uğraşmanız gerekir. (ben bundan önce sıfırdan yaptığım Prusa i3 Steel yazıcıda tablaya yapıştırmak için saç spreyi, prit, mavi bant vs. vs. gibi bir çok şey kullanıyordum. Ona da son zamanlarda buildtak alıp yapıştırdım)

Buildtak'ın arkası. Sticker şeklindedir. Bu sarı yağlı kağıdı çıkartıp, alüminyum tablamızı vidaladıktan sonra tabla üzerine yapıştıracağız buildtak'imizi. Sakın tablayı monte etmeden önce yapıştırmayın. Vidalayamazsınız yoksa. :)

Alüminyum DC 24v rezistanslı/ısıtıcılı Heatbed. Ön tarafı. Üste bakacak olan tarafı.

Üstten aşağı doğru sırayla: Düz ağızlı yan keski, beyaz kaliteli gres yağı (yapıştırıcı değil, T8 milin yağıdır), nozzle ve araba somunlarının anahtarı, tavan sigma profilin sağ-sol kapakları, yedek 0.4mm nozzle, USB SdKart okuyucu, teflon boru, 4gb SdKart, 5 farklı boy alyan anahtar, mini düz tornavida (step motorların vref ayarını yapabilmek için gerekir)

Montajda kullanacağımız değişik ebatlarda metrik vida ve somunlar.

Üstte 20x20 uzun tavan sigma profili, sağda 20x40 sağ sütun sigma profili. Alttaki delikleri dışarı bakıyor! Buna dikkat.

Kabaca yerde birleştiriyor gibi bir araya getirelim.

Üstte 20x20 uzun tavan sigma profili, solda ve sağda 20x40 sigma profili. Alttaki delikleri dışarı bakıyor! Buna dikkat.

Üstte 20x20 uzun tavan sigma profili, solda ve sağda 20x40 sigma profili. Alttaki delikleri dışarı bakıyor! Buna dikkat.

Üstte 20x20 uzun tavan sigma profili, solda ve sağda 20x40 sigma profili. Alttaki delikleri dışarı bakıyor! Buna dikkat.

M5*25 vidalarla, 20x20 uzun tavan sigma profilini artık sağ ve sol sütunlara vidalayalım. Önce sağ 20x40 sigma profile...

M5*25 vidalarla, sonra da 20x40 sol sütun olacak sigma profile... Burada 20x40 sigmaların alt-kenar tarafındaki vida deliklerinin dışa bakmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

X ekseninin arabalarını 20x40 sigma profillere geçirelim. Z bağlantı kasaları da hazırda, onları da bağlayacağız.

Soldaki sütuna step motorlu olan Z bağlantı aparatını geçirdik.

M5*18 vidalarını takıp güzelce sıktık. Hangi vidaları kullanacağınız kılavızda yazıyor.

M5*18 vidalarla, aynı şekilde sağdaki Z bağlantı kasasını da geçirip güzelce vidaladık.

Tavan profil vidaları M5-25


M5*10 vidalarla da alttan vidalayıp sağlamlaştırdık.

M5*10 vidalarla da alttan vidalayıp sağlamlaştırdık.

Sütunlarımız artık kasaya monte etmek için hazır.

M4*8 metrik vidalarla da sütunlarımızın kasaya montajını yapacağız.

M4*8 metrik vidalarla da sütunlarımızın kasaya montajını yapacağız.

Önce Z motorunun olduğu sütunu monte edelim.

Kasadaki delikleri görüyoruz. Sütunu yere sıfır koyunca kasadaki delikler az bir miktar yukarda kalıyor.

Kasa, arkadan görüntüsü. (buradan itibaren Z sütun montajına gelene kadarki fotoları sadece genel kültür olarak kenara not edin, 300 e yakın resim vardı. Tek tek yüklemek saatler alacağı için toplu olarak attım. Bazılarının sırası karışmış maalesef)

Kasa, alttan görüntüsü.

Kasanın sol üstteki alyan vidasını açıyorum.

Kasanın sol üstteki alyan vidasını açtım.

Kasanın sağ üstteki alyan vidasını açıyorum.

Kasanın sol alttaki alyan vidasını açıyorum.

Kasanın sağ alttaki alyan vidasını açıyorum.

Kasanın alt kapağını tamamen açıp kenara koydum. Bakalım içinde neler var? :)

Üstte (cihazin ön kısmı) MKS TFT ekran, solda 360watt DC24v PSU, sağında MKS Robin Nano v1.2 anakart, anakartın üstünde solda siyah soğutuculu olanlar E0 ve Z için A4988 motor sürücüleri, mavi soğutucuları olanlar da Y ve X için TMC2208 motor sürücüleri, anakartın altında anakart soğutma fanı (bu da pek etkili değil, sürücülerin üzerine soğutma tüneli yapmanızı öneririm), en alt solda kasa soğutma fanı, ortada Y eksenine ait Nema17 step motor, sağ altta da power kablo soketi ve kırmızı güç düğmesi mevcut.

MKS TFT ekran.

360watt DC24v PSU

PSU yandan.

PSU diğer yandan.

PSU diğer kenarı. (sökmek istemedim fakat etiketleri de görüntülemek istedim)

MKS Robin Nano v1.2 anakart. Bununla ilgili detaylı şema nette var bir çok yerde.

MKS Robin Nano v1.2 işlemcisi ARM STM32F103VET6 (bu işlemci ARM ailesinin en küçük üyelerinden olmasına rağmen piyasadaki rakip 3D yazıcılardaki Atmel AtMega 2560 (diğer adıyla arduino mega) işlemciden kat be kat daha gelişmiş ve hızlı bir MCU'dur. Bu yazıcının artılarından sadece bir tanesi.

Kasanın sol yan tarafında USB ve SdKart soketleri mevcut.

USB ve SdKart soketlerinin MKS Robin Nano v1.2 anakart üzerinde, içerdeki görünüşü. Kartın üst tarafında kasa kenarında onlar için açılan boşluklara sıfır yapışmış durumda.




Eveeet geri döndük Z sütunu montajına. Kusura bakmayın, epey zahmetli bunları hazırlamak tekrar sil ekle falan uğraşamadım. Herneyse. Uygun alyanımızla vidalarımızı kasaya monte ediyoruz.

Z bağlantısı için sütunlara geçirdiğimiz mavi metal kasalar yere temas ettiğinde kasadaki deliklerin altında kaldığı için delikleri hizalamak amacıyla altına yan keskiyi ve T8 mili koydum.

Alyanı delikten geçirip deliklerin hizlaanmış olduğuna emin oldum.

Sonra alyan vidaların monte etmeye başladım.

Vidaları bijon vidası takar gibi, bijon sıkar gibi takıp sıkmak en mantıklısı. İlkini takıyoruz.

Diğerlerini de çaprazlama bijon mantığıyla takıpyoruz fakat hiç birini sonuna kadar sıkmıyoruz. Son vidayı da monte ettikten sonra vidalarımızı şase düzgün olacak şekilde sıkılıyoruz.

Evet, güzel oldu. Sağlam oldu. :)

Diğer sütun da aynı şekilde güzel ve sağlamca montelendi.

Diğer tarafı da aynen. :)

Evet, artık sıra X eksenine geldi. küçük 20x20 sigma profil X eksenimizim profili. Gergi aparatı, vidalarımız ve hotendimiz de montaja hazır vaziyette.

İlk olarak hotend arabasını sigma profile profildeki büyük vida delikleri solda ve nozzle aşağıda olacak şekilde resimdeki gibi geçiriyoruz.

M5*18 vidalarla Z sütununun metalindeki yuvasına vidaliyoruz iki vidayı da. Bu arada bunu vidalamadan önce hotende gelen siyah pilastik kablo borusunun sütunların yanından değil, ortasından, arkadan geldiğine emin olun. Bir çok kişi yanlışlıkla yandan alıyor sonra düzeltmeye üşeniyor, öyle kalıyor. o da hoş olmaz. :)

X ekseni için GT2 kayışı manuel germeye yarayan, GT2 dişsiz kasnaklı gergi aparatı, montaj vidaları ve sigma profil içine geçen T somunları.

Bu cihazın montajındaki neredeysen en zor bölüm burası diyebilirim. Çünkü bu T somunlar sigma profilin içinde fıldır fıldır dönüyor ve siz daha sıkamadan fırt diye aradan geri çıkmış oluyor. O yüzden sizlere kendi uyguladığım bir kolay yöntemi göstereceğim.

İlk T somunu X ekseninin sağ ucundaki sigma profilden içeri bu şekilde ucundan sokup bekleyin.

Tabi önce T somunları bu şekilde aparata geçirin.


Yanınıza da ufak bir peçete veya kağıt gibi sigma profil içine tampon yapacak bir şeyler alın.

Ben tampon olarak bu ufak peçete parçasını kullanacağım.

Kanala soktuğumuz 1. T somunun peşine bu ufak kıvrılmış peçete parçasını gönderiyoruz. Böylece T somun içerde yan dönüp aradan geri dışarı çıkamıyor.


Kanala soktuğumuz 1. T somunun peşine bu ufak kıvrılmış peçete parçasını gönderiyoruz. Böylece T somun içerde yan dönüp aradan geri dışarı çıkamıyor.


İyice tepip 2.T somunun gireceği hizadan itibaren yan keski ile resimdeki gibi fazlalığını kesiyoruz.

İyice tepip 2.T somunun gireceği hizadan itibaren yan keski ile resimdeki gibi fazlalığını kesiyoruz.

2. T somunu da iki T somun arasında kalan tampon peçetenin peşine sigma profil rayının içine gönderiyoruz. Aradaki tampon peçeteden dolayı T somunlar içerde yan dönüp sigma rayından dışarı çıkamıyor.

Sonrasında T somunların alyanlarını sıkıyoruz.

Üstten baktığınızda dişsiz GT2 kasnağın etrafında bu şekilde 0.5 mm civarında bir boşluk görmelisiniz. Arası çok dar ise veya sürtüyorsa X ekseni dönerken sıkıntı olacaktır. (yaşayanlar oldu) Buna da dikkat edelim. Bunu görüp sonradan eğeleyerek arayı rahatlatan kullanıcılar olduğunu biliyorum.

Sol Z sütunundaki 3 tekerlekli arabanın iç taraftaki tekerinin yanındaki sigma profil bağlantı deliği.

T somunu kanala yan olarak yerleştiriyoruz.

İnce alyan ile T somunu kanal içinde dik konuma getiriyoruz.

İnce alyan ile T somunu kanal içinde bu şekilde dik konuma getiriyoruz.

Vidayı sıkarken tekrar yan yatıp kanaldan çıkmasın diye T somunun peşine diğer aparatı takarken yaptığımız gibi bir miktar peçete tepiyoruz kanala.

Kanala soktuğumuz peçeteyi T somuna doğru ittiriyoruz.

Peçete T somuna sıfır iken bir alyanla peçeteyi T somuna doğru iyice itip sıkıştırıyorız. Böylece T somun içerde sağa sola dönemeyecek.

Artık arabamızın sabitleme alyanını sıkabiliriz.

İşlem sonunda peçeteyi çıkartıp atabiliriz.

Sağ sütun arabasının sigma profil içindeki 2.T somununu yerleştirmek için X ekseni GT2 kayış gergisinin alyanlarını gevşetiyoruz fakat çıkarmıyoruz.

Arkadaki sigma profil rayına da 3 tekerli arabanın 2.bağlantısı için T somunu yerleştiriyoruz.

Bu somun uçta olduğu için çok uğraşmadan hemen sıkabiliyoruz.

Yine ucundan bir peçete ile geçici destek veriyoruz sıkarken.

İyice sıkılayıp peçeteyi geri alıyoruz.

Aradaki tamponuna dokunmadığımız X ekseni GT2 kayış gergisini tekrar eski konumuna getirip gevşettiğimiz alyanlarını tekrar sıkılıyoruz.

İşimiz bittiğimde bu şekilde görünmeli.

Önden görünüşü.

Arkadan görünüşü.

Gergi aparatının sağ ucundaki ufak çıkıntının iç tarafa geçmiş olması gerekiyor.

Artık T8 Trapez milimizi takıp Z eksenini ayağa kaldıralım. :)

T8 Trapez somununa üstten geçirip elle aşağı doğru vidalıyoruz.

Benim böyle kolayıma geldi fakat isteseniz mili alttan sokup yukarı doğru da vidalayabilirsiniz.

Mili aşağı yukarı bu seviyelere kadar getiriyoruz. Rahat çalışabilmek için...

T8 mili kaplinin deliğine yaklaştırıyoruz.

Kaplindeki setskur vidaları T8 mil içeri rahat geçecek şekilde açıyoruz.

T8 mili içeri salıyoruz. Motor miline değip tık ettiğini duyana kadar ittiriyoruz içeri.

Daha sonra kaplin ağzından parmağımızla da destekleyerek 2-3mm civarında tekrar yukarı çekiyoruz. Kaplin içinde T8 mil ile motor mili birbirine temas etmemeli. Temas ederse baskı esnasında farklı farklı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Setskur vidalarımızı güzelce bijon sıkıyor gibi sıktık.

Artık Z eksenimiz hazır. Geriye tabla ve birkaç kablo montajımız kaldı.


X ekseni motorunun kablosunu buradaki sokete takacağız. Bu arada kaplindeki setskur vidalarına dikkatli bakarsanız motor tarafındakiler daha derinde, T8 mil tarafındakiler daha dışarda kalmış gibi görünür. Sebebi T8 milin çapı 8mm, motor milinin çapı 5mm olmasıdır. (soran arkadaşlar olmuş. herhangi bir yanlışlık yok) :)

Z ekseni aşağı inerken resimde elimde duran EndStop switch stoppper'a basarak duracak. Buna elimin biraz üstünde duran Z ekseni EndStop switchi basacak.

İlk olarak diğer T somun montajlarında yaptığımız gibi T somunu sigma profil kanalına yan olarak sokup daha sonra ince bir alyan ile içerdeki konumunu dikleştiriyoruz.


















































































































Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme